Сонячні електростанції зі встановленням під ключ стали потрібними з моменту фактичного призупинення дії зеленого тарифу. Але особливий підйом інтересу до них став спостерігатися після суттєвого зростання цін на електрику.
До 2019 року вартість сонячної електростанції в Україні розраховували, виходячи з можливості використання її для продажу електроенергії за зеленим тарифом. Але стрімке зростання цін на енергоносії, а також нестабільність енергопостачання через масовані удари по українській енергоструктурі зробило перспективним використання фотоелектричних станцій для покриття власного енергоспоживання.
Сонячні електростанції зі встановленням під ключ: нові підходи до використання
Поправки до закону про зелену енергетику відкривають нові можливості для тих, хто вже встановив або планує встановити сонячні електростанції (СЕС):
- Надання гарантій походження — питання, яке є найбільш актуальним для українських експортерів продукції до Європи. Євросоюз ввів у дію директиву, якою передбачається нарахування додаткових зборів за використання викопного палива. Використання у виробництві електрики, виробленої за допомогою відновлюваних джерел енергії, дозволить виробникам зберегти конкурентні ціни під час постачання товарів на європейський ринок. Крім того, позиціювання себе як відповідального виробника, який піклується про довкілля, стане гарним маркетинговим ходом.
- Кабінет Міністрів планує стимулювати встановлення генеруючих потужностей, які використовують поновлювані джерела енергії, шляхом впровадження кількох спеціальних цільових програм. Одна з них передбачає надання підтримки власників СЕС, які додатково встановлюватимуть системи накопичення та зберігання електроенергії з розрахунку 0,5 кВт-год на 1 кВт потужності фотоелектричної станції. Планується це зробити або шляхом компенсації частини вартості обладнання чи надання безвідсоткових кредитів.
- Використання механізму самовиробництва (Net Billing), який стане альтернативою зеленому тарифу. Якщо раніше автономна сонячна електростанція не могла бути підключена до централізованої системи енергопостачання та інженерам доводилося розв’язувати проблему зайвої генерації, то тепер надлишки вироблення електроенергії активні користувачі можуть продавати. Отримані кошти надходитимуть на спеціальний рахунок, з якого можна буде використовувати гроші для розрахунків за спожиту електроенергію. При позитивному балансі за місяць кошти, що залишилися, можна буде використовувати або для розрахунків у наступні місяці, або на особистий розсуд.
При цьому сонячні електростанції на дахах https://rayton.com.ua/ матимуть змогу підключатися до централізованої енергосистеми без оформлення дозвільної документації — це суттєво знизить час і витрати при переході на Net Billing.